תקשורת הורים ומתבגרים - דרורה Coaching | אימון NLP ודמיון מודרך למבוגרים ונוער

תקשורת הורים ומתבגרים

פיתוח ושיפור כישורים חברתיים
16 במרץ 2018
כיצד ניתן לגדל ילד לומד, עצמאי ומצליח?
17 במרץ 2018

אני עובדת שנים רבות עם מתבגרים והוריo כיועצת חינוכית, מאמנת ומנחת קבוצות. מתוך ניסיון וידע, אני יודעת שתקשורת היא הבסיס לשינוי והתפתחות.

ראשית דבר, תקשורת עם עצמנו:" מה אני רוצה, מה אני חושב, מה שאני מרגיש ועושה" ושנית ,תקשורת עם בני המשפחה והסביבה בה אנו פועלים.

תקשורת טובה עם מתבגרים,היא נכס יקר ערך התורם לכל המשפחה. איך בונים תקשורת טובה בגיל הזה? תשובה לא פשוטה . למעשה זהו פזל של הרבה חלקים המתחברים יחד בתבונה רגישות ואהבה.

 

אמרתי שהצעד הראשון הוא תקשורת עם עצמנו. בכל עת נכון ורצוי לעצור בצידי הדרך. לעצור לרגע בין הכנת ארוחת ערב לעזרה בשיעורי הבית לבין הסעה לחוגים, ולשאול את עצמנו:

  

מה בעצם הכי חשוב לנו? מה אנחנו רוצים להנחיל, ללמד, להעניק.

 

 

מהם התוצאות שאם נגיע אליהם נוכל להגיד:
עשינו יופי של עבודה הצלחנו!
מהם הקווים האדומים שלנו? על מה אנחנו מוכנים להיכנס למשא ומתן עם המתבגרים
שלנו ועל מה "אין על מה לדבר"!

רוצה להציג כמה עקרונות.מקווה שהיו לכם לעזר רב:

1.האמינו  במתבגר שלכם !
האמונה,שהמתבגר שלכם "בסדר" עשויה להיות אמונה המגשימה את עצמה.

המחשבות והאמונות שלנו, משפיעות  על התחושות הרגשות והעשייה שלנו.(מעקרונות ה- NLP)

נסתכל ביושרה פנימה ונשאל את עצמנו:עד כמה אנחנו באמת מרוצים מהמתבגר שלנו ומקבלים אותו באהבה גמורה ובלי שיפוטיות וביקורת.

מזמינה אתכם השבוע לניסוי בו תהפכו את ילדיכם, כל אחד לחוד, לילד הכי מושלם בעולם. איך? פשוט על ידי כך שתמקדו את תשומת הלב שלכם בדברים  הטובים שבו, ולדברים הפחות מוצלחים, אלה שפחות מוצאים חן בעיניכם או כאלה שמעוררים בכם דאגה-אל תקדישי תשומת לב כלל. אם תהיו מוכנים לתרגל את העניין הזה במשך שבוע או שבועיים, ההרגל החדש יתבסס ותתחילו לראות את ילדיכם הרבה יותר נפלאים. וכאשר תתחילו לראות אותם ככה, יקרה משהו מופלא – הם באמת יהפכו לכאלה…….
2.הקשיבו לפני שאתם מגיבים
הקשבה מלאה ואמפאטית למה  שיש להם לומר, עשויה לשנות את ראייתכם, את תפיסתכם את מעשיכם ואת עמדותיכם כלפיו.תנו לו לדבר, שאלו שאלות הבהרה על מנת לוודא שהבנתם אותו.הקשבה נטו ללא שיפוטיות, ללא יעוץ.  לעשות מאמץ לראות את האירוע מנקודת המבט שלו.זו הזדמנות לשמש להם מודל להקשבה, איפוק וכבוד הדדי.

3. קבעו חוקי חיים- הציבו גבולות!
מתבגרים זקוקים לחוקי חיים ברורים ועקביים. אל תהססו להציב אותם.הגדירו קווים אדומים אלו הם כללי התנהגות ותפקוד בסיסיים.חישבו על חוקים שאפשרי לכם לקיים אותם לאורך זמן.החליטו מראש מהם הקווים האדומים שלכם ועל מה כן , תהיו מוכנים  לנהל משא ומתן ועל מה תעמדו ולא תוותרו ויהיה מה. זו תקופה המזמינה הרבה נקודות מחלוקת.לכן אל תלחמו על דברים חסרי חשיבות וערך. שמרו את העימותים לנושאים המרכזיים באמת.לנושאים הערכים והחשובים לכם באמת.אל תתישו את עצמכם ואותם יחד איתכם זו מלכודת שקשה לצאת ממנה.

4.היו נכונים להעביר אחריות
עם הזמן ,בצורה הדרגתית על המתבגר ללמוד לקבל יותר ויותר החלטות בצורה עצמאית. היו נכונים לצמצם שליטתכם, להעביר אליו אחריות ולאפשר לו לקבל החלטות. זו הדרך ללמוד,להתפתח לגדול.אי אפשר ללמד אחריות אלא על ידי נתינה של אחריות כך הוא ילמד כיצד להשתמש בה.בדרך זו הוא ילמד באופן טבעי לבחור ולקבל את האחריות לבחירות שלו.יהיו מוכנים לקבל את הטעויות שלהם. זכרו גם לעמוד, ללכת או לדבר הם לא צלחו בניסיון הראשון. אלא שאז ידענו לחגוג כל התנסות….צילמנו והסרטנו  …..

5.לעודד, להתמקד בחיובי
מהו עידוד? כל דבר המעלה את הערך העצמי של  המתבגר בעיני עצמו.כשאנו מצליחים לעודד אנו רואים כיצד קומתו מזדקפת וחיוך עולה על פניו.מתבגר מעודד יכול להרגיש  "אני בסדר" ," יש לי מקום וערך" .עם הרגשה כזו הוא מוכן להתמודד עם האתגרים   שהחיים מציבים בפניו עם יותר חופש, יותר בטחון,יותר אומץ.

6.קבעו סדר שבועי וסדר יומי ברור וספציפי
שבו עם המתבגר שלכם אחת לשבוע, הקשיבו מה קרה השבוע.תנו את המשוב שלכם על מה שקרה. התחילו עם החיובי ,עברו לטעון שיפור וסיימו בתכנון משותף של השבוע הקרוב.שתפו אותו בסדר השבוע שלכם.שותפות הדדית בונה שייכות בטחון וערך עצמי.חשוב לשמור על זמנים קבועים לפעולות השגרתיות של קימה בבוקר, שעורי בית, חברים,והליכה לישון בימי הלימודים.חשוב לא פחות, התרומה והאחריות שלו כבוגר במשפחה. דרך עשייה ואחריות נבנית שייכות.

7.שמרו על המתבגרים מפני שגיאות בלתי הפיכות
אם המתבגר עושה משהו שהוא מסוכן לעצמו או לאחרים ושתוצאותיו עלולות להיות הרסניות ומסוכנות לטווח ארוך-יש להתערב ללא היסוס!אם ההתערבות קשה לכם, שתפו קרוב משפחה, חבר משפחה, איש אמון .
8.צמצמו את השיפוטיות 
שיפוטיות יוצרת התנגדות , לא מאפשרת תקשורת.שיפוטיות היא מתכון בטוח לפגיעה בביטחון עצמי וערך עצמי.

9.חברו את המתבגרים למשפחה המורחבת
קשר עם המשפחה המורחבת חשוב למתבגר ומקל עליו את ההתמודדות בתקופה זו. הוא זקוק להיות מוקף באנשים  המקבלים אותו,מכירים אותו מילדות , אהבים אותו ומקבלים אותו ללא תנאי. זהו קשר המעניק בטחון , שייכות, זהות ומשמעות.

10.אל תחששו להתייעץ ולשתף הורים אחרים או לבקש עזרה מקצועית
הורות בכל שלב ובמיוחד בגיל ההתבגרות היא אחת המשימות המורכבות  והמאתגרות .נקודת מבט נוספת, מקצועית אובייקטיבית יכולה לסייע רבות.

שיתוף הורים אחרים יכולה לגלות לכם שהם מתמודדים עם אותם נושאים. שיחה ושיתוף לעיתים יכולה לעזור מאוד.
הורות היא אחת החוויות המרגשות והמאתגרות.

מאחלת לכם, הנאה וגדילה משותפת במסע המשותף

צרו קשר – אני כאן עבורכם!

0522253770       046397218
drora@droracoaching.com

להתראות,
דרורה