התמודדות עם חרדת בחינות - דרורה Coaching | אימון NLP ודמיון מודרך למבוגרים ונוער

התמודדות עם חרדת בחינות

כָּל אָדָם צָרִיך מִצְרַיִם
17 במרץ 2018
לקראת פורים- משלוח מנות !
17 במרץ 2018

מה זו חרדת בחינות?
חרדת בחינות קיימת ב-15% מהאוכלוסייה, נוער ומבוגרים. אנשים הסובלים מחרדת בחינות מרגישים שאינם יכולים להביא את הפוטנציאל שלהם לידי מימוש בכל הנוגע לבחינות בבתי הספר, אוניברסיטאות, מבדקים לקראת קבלה לעבודה, מבחני מיון ועוד.

חרדת בחינות היא חרדה המזינה את עצמה ובכך נוצר מעגל החרדה:

החרדה מתבטאת בקושי בתפקוד בזמן המבחן. הקושי בתפקוד יוצר כמובן את הכישלון. הכישלון בונה ומחזק את האמונה ש "אני לא יכול להצליח". האמונה הזו בונה את החרדה הבאה וחוזר חלילה…
חרדת בחינות יכולה להשפיע על הדימוי העצמי ועל האמונה של האדם החרד ביכולתו לעמוד בדרישות הסף האקדמיות בהצלחה.
חרדת בחינות היא למעשה "חרדת הישגיות" שבה האדם חווה תחושות גופניות ונפשיות של לחץ במצבים בהם הוא צריך להוכיח לעצמו ולאחרים "לאילו תוצאות הוא מסוגל להגיע".

אין הבדל בין המינים בשכיחות התופעה והשכיחות שלה אינה תלויה ברמת ההישגים הלימודיים. התופעה קיימת בכל הקצוות – החל מתלמידים המתקשים בתחום מסוים או תלמידים המתמודדים עם לקויות למידה שונות, ועד תלמידים מצטיינים ששולטים בחומר ומביעים זאת בהשתתפותם במהלך השיעור, אך מתקשים להראות יכולותיהם במבחן בגלל חרדת הבחינות.
אין כל קשר בין רמת המשכל של התלמיד לבין חרדת הבחינות. חרדת הבחינות קשורה לחוסן הרגשי, לרמת הציפייה שלו מעצמו או רמת הציפייה של הסביבה ממנו.

מי עלול לסבול מחרדת בחינות?
על פי מידע מחקרי רוב האנשים הסובלים מחרדת בחינות הם אנשים שחשוב להם מאוד להצליח ולהגיע להישגים.

חרדת בחינות בקרב בני נוער לקראת בגרויות – תופעת חרדת הבחינות גדלה בקרב בני הנוער גילאי 15 – 18 המשקיעים את כל מרצם בהכנה לקראת הבגרות.
חרדת בחינות בקרב אנשים בעלי קשיי למידה או הפרעות קשב וריכוז – אלה עלולים לפתח חרדת בחינות בעקבות תחושת חוסר בטחון לגבי יכולתם לבצע בחינה. אם הקשיים לא אובחנו בזמן היותם תלמידים, חרדת הבחינות יכולה להתעצם.

סיבות נפוצות להופעת חרדת בחינות:
• נטייה לפרפקציוניזם – הרצון להוציא בכל המקצועות 100 ולא פחות ממצוין!

• לחץ משפחתי להצלחה – במשפחות רבות ההורים יוצרים השוואה בין הילדים. כשיש בבית אח מוצלח במיוחד בציוניו ובהישגיו בלימודים ההורים מפעילים לחץ סמוי או גלוי על האחים האחרים כדי שיעמדו גם הם במצוינות שמאפיינת את אחיהם .
• לחץ חברתי להצלחה – כשיש בכיתה חברים טובים שמוציאים פעם אחר פעם ציונים מעולים ובכך משפיעים על חבריהם ויוצרים לחץ חברתי סביב הציון המעולה.
• אקלים במוסד הלימודי המעודד תחרות ומלחיץ – בחברה בה יש חשיבות עליונה ללימודים אקדמיים ותנאי קבלה גבוהים שנקבעים ע"י המועצה להשכלה גבוהה נוצרת תחרות ולחץ סביב ציוני הפסיכומטרי וממוצע הבגרות כדי להתקבל למסלול האקדמי המיוחל.
• קושי במקצועות מסוימים – לעיתים חרדת בחינות קשורה במקצועות מסוימים כמו מתמטיקה, פיסיקה, אנגלית .
• קושי במיומנויות למידה – תלמידים שאובחנו כליקויי למידה או שאובחנו כסובלים מבעיות קשב וריכוז יימצאו כמפתחי חרדת בחינות.
• יחסים בינאישיים עם המורה – מרכיב המשפיע בצורה משמעותית בגילאי בית הספר היסודי וחטיבה, כשהתקשורת של התלמיד והמורה לקויה ומערכת היחסים שלהם מוגדרת כבעיתית.
• מצבי משבר שאינם קשורים קשר ישיר ללימודים – כאשר התלמיד עובר משבר בבית כגון גירושים, אבל ומחלה קשה שפוקדת את אחד מאהוביו ניתן לראות ירידה משמעותית ברמת הריכוז שלו והופעת לחץ בשיעור ובשעת בחינה.

כיצד משפיעה עלינו חרדת הבחינות ?
חרדת הבחינות משפיעה עלינו משלב בו אנו מכינים את עצמנו לקראת הבחינה.

שיא ההשפעה הוא במבחן עצמו, כשסף החרדה עולה, והוא יכול להתבטא ב:

• תופעות רגשיות לחרדת בחינות – תחושת פחד וחרדה, תחושת אכזבה, תחושת כעס ודיכאון, תחושת חוסר אונים ותסכול. בשלב ההכנה לקראת המבחן יכולים להופיע רגשות נוספים כמו עצבנות, דכדוך או ייאוש.
• תופעות פיזיולוגיות לחרדת בחינות – בחילות והקאות, רעד בידיים, הזעה בכפות ידיים ובכל הגוף, דופק מהיר, כאב ראש, סחרחורת, נשימות מהירות, תחושת עילפון, שלשולים וכאבי בטן. התגובות הפיזיות שונות מאדם לאדם ויכולות להופיע בווריאציות שונות.
• תופעות קוגניטיביות לחרדת בחינות – חוסר ריכוז ושכחה זמנית כתוצאה מהלחץ. קשיים בתחומים אלו יכולים להופיע בזמן הלמידה למבחן, במבחן עצמו או בשניהם גם יחד. בזמן המבחן אדם החווה חרדת בחינות עלול לחוות בלק אאוט, כלומר נתק זמני שאינו מאפשר לו לזכור את החומר שלמד. אדם עם חרדת בחינות חושב ללא הרף מחשבות מעוררות חרדה. מחשבות אלו מפריעות לתהליכי החשיבה ומקטינות את האפשרות שיצליח בבחינה.
• תופעות התנהגותיות לחרדת בחינות – אי שקט, שימוש יתר בחומרים מסוכנים כדוגמת אלכוהול, סמים ותרופות הרגעה. כתוצאה מהרצון להוריד את רף הלחץ והחרדה, האדם החרד יכול לקבל החלטות שגויות ובכך לפגוע בבריאותו וביכולת שלו להביא את עצמו למימוש הפוטנציאל המלא.

 

מה ניתן לעשות? איך משנים את המצב?

NLP  ודמיון מודרך מציע ארגז כלים אפקטיבי לנטרול חרדת הבחינות
כדי לפתור את הבעיה לעומק ומהשורש יש להתייחס לאמונות, למחשבות ולרגשות המהווים את הבסיס לבעיה ולספק כלים שמאפשרים לתלמיד לשלוט ולנהל את עצמו. להשיג רוגע לפני ובזמן מבחן ולהגיע לאיזון רגשי שיאפשר לו להביא לידי ביטוי את היכולות ואת הידע שלו.
דמיון מודרך נועד ללמד אותו להגיע לרגיעה תוך איזון פנימי המאפשר  לפעול ביתר מיקוד ויעילות.

איך זה מתבצע?
זה קורה במסגרת סדנה בקבוצה קטנה או במפגש אישי בהם מקנים בזמן קצר את הכלים הדרושים להרגעה ואיזון רגשי.

מטרות התהליך :
• ללמוד למצוא את האיזון הרגשי ולהתמודד עם אתגרים תוך כדי שמירה על רוגע.

• לזהות אמונות מעכבות וליצור אמונה מקדמת.
• לחזק ולחשוף יכולות קיימות.
• ללמוד להתמודד עם מחשבות שליליות ומחלישות.
• לחזק התנהגויות רצויות ומקדמות.
• לרכוש אסטרטגיות להכנה והתמודדות עם בחינות.

שתפו את חבריכם בקריאת מאמר זה.