איך יוצאים מתקיעות וממאבק פנימי - לעשייה? - דרורה Coaching | אימון NLP ודמיון מודרך למבוגרים ונוער

איך יוצאים מתקיעות וממאבק פנימי – לעשייה?

חיבור בין גוף ונפש וכלים להתמודדות עם רגשות
18 במרץ 2018
המתבגר במשבר….מה עושים?!
18 במרץ 2018

מתבגרים וגם מבוגרים נתונים לעיתים לקונפליקט ומאבק פנימי.

המאבק הפנימי שואב אנרגיה רבה ומונע התקדמות.

מודל ה NLP מניח הנחת יסוד  שלכול חלק כוונה חיובית, מכוון ששני החלקים רוצים בטובתו של האדם. במידה ולא מצליחים לפתור את הקונפליקט, זה יכול ליצור חוויה של תקיעות.

אפשר להמשיל את המצב לעגלה הרתומה לשני סוסים בה כל סוס מנסה להוביל את העגלה לכיוון אחר. הסוסים מתעייפים והעגלה לא מתקדמת.בתהליך המזכיר גישור מאפשרים לשני הצדדים להידבר ולהגיע להסכמה בדבר הכוון המשותף.

 

אני מבקשת לשתף בדוגמה מהקליניקה:
עומרי  בן 15מגיע לפגישה. בעוד שבוע יוצאים לטיול השנתי והוא עדיין מתלבט. ההתלבטות קשה לו עד מאוד. המחנך בבית ספר מעודד את עומרי לצאת לטיול, החברים לוחצים על עומרי לצאת, ההורים מעודדים ומאפשרים לו בחירה. עומרי תקוע! מצד אחד הוא רוצה, ומצד שני הוא חושש…

התחלנו לעבוד. בחרתי בטכניקה בNLP הנקראת" תרגיל הכיסאות". הרעיון לקוח משיטת הגשטלט והוא אומץ על ידי שיטת NLP. בטכניקה זו יוצרים שיחה בין שני חלקים ומדמים שכל חלק יכול לדבר ולהציג את עצמו בכיסא מסוים.

בהמשך עומרי בוחר שני שמות המייצגים את הקונפליקט שלו:
  אי ודאות          רצון

 

כל חלק מקבל כסא בחדר.
עומרי בוחר לשבת בכסא של " הרצון" ואני מראיינת את שני החלקים.
" שלום לרצון של עומרי, אני דרורה ואני רוצה להכיר אותך ואת המקום שיש לך בחיים של עומרי. אני אשאל אותך כמה שאלות, אודה לך אם תענה לי:

תוכל לספר לי מעט על עצמך?
כמה שנים אתה קיים אצל עומרי? כמה מקום יש לך בחיים של עומרי? האם תמיד תפסת את אותו המקום? מה הכוונה החיובית שלך עבור עומרי?

עומרי עונה:
"אני הרצון של עומרי.אני חלק גדול בחיים של עומרי – כ60%. פעם הייתי יותר קטן. בשנה האחרונה גדלתי. אני מאפשר לעומרי לקחת סיכונים ולעשות דברים שלא עשה בעבר. הוא בנבחרת הכדור סל של בית הספר וגם פעיל בנוער העובד. אני רוצה בשביל עומרי שיצליח לעושת דברים חדשים. אני רוצה שעומרי יהיה במקומות חדשים שלא היה בהם קודם ולחוות חוויות עם החברים שלו. אני רוצה שעומרי יצא לטיול השנתי. זו חוויה טובה. הוא ספורטאי והוא בטוח מסוגל לעמוד במאמץ של הטיול".

ואני ממשיכה:
"ועכשיו תעבור לכסא השני של אי ודאות ואשאל אותך את אותן השאלות".

ועומרי אומר:
"אני אי הודאות של עומרי. היום אני רק 40%. פעם הייתי 70%. בזמן האחרון אני מרשה לעומרי לעשות יותר מה שהוא רוצה וכך קטנתי.
אני שומר על עומרי שלא יפגע. לאחרונה הוא עשה שינויים רבים ואני צריך לשמור עליו מהחלטות לא טובות לו. אני מכיר אותו, קשה לו להסתדר עם שינויים רבים – בגלל זה אני ממליץ לו לא לצאת לטיול הזה. ישנים בחוץ באהל, הולכים הרבה ברגל; זה יותר מידי בשביל עומרי."
עומרי חוזר לכסא שלו. חוזר להיות עומרי.

אני שואלת:
"מה התבהר לך בעקבות ההקשבה לרצון  ולאי הודאות?"

ועומרי עונה:
"אני מבין עכשיו יותר טוב. אי הודאות פוחד לעשות דברים חדשים ולקחת סיכונים. הרצון רוצה ליהנות, לעשות דברים חדשים ולהגיע להישגים חדשים, לעשות דברים שלא עשיתי עד עכשיו".
עכשיו מגיע השלב בו יש דיאלוג בין החלקים ומציאת המטרה משותפת. חיפוש המכנה המשותף ויצירת הסכם פעולה בין החלקים. כל חלק צריך להתפשר. אף חלק לא ישיג את 100%. כל חלק צריך לעמוד על שלו ביחס לצרכיו ולהבין גם את הצרכים של הצד השני ואת הצרכים של המערכת כולה.
על הצדדים להבין כי הם חלק מעומרי ולטובת עומרי עליהם להיות בשלום זה עם זה.

עומרי אומר:
"אני מסכים לצאת לטיול. למרות החששות שווה לנסות. זה ייתן לי כוח לפעם הבאה. זו תהיה לי חוויה טובה. אני אבקש מההורים להבטיח לי שאם ארגיש שלא בטוב בטיול, אדבר איתם בטלפון ואם ארצה לחזור הביתה, הם יבואו לקחת אותי מהטיול."

מה קורה כאן?
שני החלקים פועלים במקביל ומשלימים זה את זה. אי הודאות של עומרי מוכן לקחת סיכון מחושב. החלק האקטיבי של עומרי מתחייב להקשיב לחששות של עומרי, להקשיב לסימני המצוקה שלו במידה ויהיה צורך לתת להם מקום.

מרגע זה הצדדים עובדים בשיתוף פעולה.

התהליך מייצר גמישות מחשבתית. מאפשר מפגש עם נקודות מבט נוספות. מרחיב את אפשרויות  הבחירה. לא יותר שחור או לבן. יש אפשרות של גם וגם וביניהם גוונים רבים נוספים.

עומרי יצא לטיול השנתי.

במהלך הטיול היה בקשר טלפוני עם ההורים שתמכו ברגעים של קושי.

עומרי חזר שמח ומרוצה מהטיול יחד עם כל החברים לכתה.

 

אני מזמינה למפגש הכרות לא מחייב וללא תשלום.
צרו קשר-דרך הודעה באתר.
להתראות דרורה